/SOIC-16$Digital to Analog Converters (DACs).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.01 mm |
| Width | 3.99 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Dual |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 4 µs |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Resolution | 2 B |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | ±5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
